Konfekcjonowanie kosmetyków
Konfekcjonowanie kosmetyków prowadzą najczęściej sami producenci lub firmy specjalizujące się w magazynowaniu, pakowaniu i wysyłce kosmetyków ale również produktów chemii gospodarstwa domowego oraz leków i suplementów diety.
Firmy te potrafią zaprojektować, wyszukać lub wyprodukować własne opakowania a także zaprojektować oryginalną szatę graficzną dla produktu. Zachowując wysokie standardy czystości mikrobiologicznej zapewniają producentom usługi konfekcjonowania w bezpiecznym otoczeniu, z wysoko wykwalifikowanym personelem. Opakowania szklane, plastikowe, tubki i saszetki zgrzewane z laminatów wypełniane są kremami, szamponami, pastami, odżywkami, wodami i perfumami, preparatami do makijażu, balsamami, olejkami, piankami, pomadkami, żelami, mleczkami, proszkami i płynami do kąpieli, solami i mydłami na specjalnych liniach pakujących i rozlewających te substancje w sterylnych warunkach.
Kosmetyki do makijażu twarzy (maseczki, tusze do rzęs lub brwi, cienie, eyelinery i kredki do oczu, szminki, błyszczyki, konturówki do ust, henna kosmetyczna, pudry, podkłady, korektory, róże), włosów (farby, pianki, lakiery, żele, gumy, woski i brylantyny), rąk (kremy, balsamy, lakiery do paznokci i zmywacze) oraz kosmetyki dla całego ciała (peelingi skóry, bronzery, brokat) wymagają nie tylko specjalnych opakowań ale również dodatkowych elementów takich jak dozowniki, szczoteczki itp. oraz dokładnych instrukcji użycia a także etykiet opisujących zastosowanie i skład preparatu oraz datę jego przydatności do użycia. Kosmetyki to bardzo wdzięczny obiekt konfekcjonowania, są one również używane w zestawach koszy upominkowych, dołączane jako bezpłatne próbki do różnych wydawnictw lub materiałów promocyjnych, wszystko to jednak dotyczy już gotowych, zapakowanych produktów. Konfekcjonowaniem kosmetyków na etapie umieszczania ich w odpowiednich pojemnikach zajmują się niemal wyłącznie producenci i niewielka liczba profesjonalnych, certyfikowanych firm posiadających odpowiednie warunki, maszyny i uprawnienia.