Konfekcjonowanie grzybów
Grzyby jako produkt dostępne są na rynku w wielu formach: jako grzyby świeże, suszone, marynowane, sproszkowane dodatki smakowe oraz jako preparaty lecznicze i suplementy diety (ekstrakty) w postaci tabletek, nalewek spirytusowych i herbatek do parzenia.
Daje to ogromną ilość możliwych form opakowania. Konfekcjonowanie grzybów jest dziedziną bardzo zindywidualizowaną, sezonową i regionalną. Preferencje danego regionu decydują o dominującej formie konfekcjonowania grzybów. W Polsce dominują grzyby suszone i marynowane, świeże (pieczarka, boczniak) konfekcjonowane są na potrzeby dużych sieci handlowych. Preparaty i suplementy diety na bazie grzybów reishi i shiitake są jeszcze mało popularne, choć dzięki sprzedaży internetowej szybko się to zmienia. Konfekcjonowanie grzybów, podobnie jak ziół, wymaga odpowiednich warunków, zbliżonych do konfekcjonowania farmaceutyków. W wypadku konfekcjonowania świeżych grzybów leśnych pracę muszą wykonywać osoby kwalifikowane i przeszkolone.
Grzyby leśne spośród wszystkich grup produktów spożywczych wymagają bardzo surowej kontroli na każdym etapie produkcji i konfekcjonowania ze względu na niebezpieczeństwo, jakie potencjalnie mogą stanowić dla zdrowia a nawet życia konsumenta w wypadku pomyłki i dopuszczenia do zapakowania choćby jednej sztuki grzyba trującego.