Twój doradca: Rafał Wieczorek | +48 570 444 520|rafal.wieczorek@bmt-packing.pl
Kable 2019-07-31T12:33:17+00:00

Konfekcjonowanie kabli

Konfekcjonowanie kabli to usługa polegająca na cięciu i nawijaniu lub przewijaniu kabli na szpule oraz ich pakowaniu (dla klientów hurtowych) oraz na zakładaniu różnych typów końcówek na kable pocięte i montażu gotowych kabli (dla klientów indywidualnych).

Kable

Konfekcjonowanie kabli to sekwencja następujących czynności: cięcia i odizolowywania, zagniatania, skręcania, znakowania, bandażowania i kontroli jakości wykonanych złączy. Narzędzia używane przy konfekcjonowaniu kabli to rozwijarki, zwijarki, przewijarki, układarki i wiązarki. Cały proces konfekcjonowania obejmuje oprócz obróbki kabli również lutowanie i montaż komponentów oraz kontrolę jakości wykonanych złączy. W zależności od rodzaju kabli (jednożyłowych, wielożyłowych, koncentrycznych i ekranowanych) używa się odpowiednich narzędzi do cięcia i izolowania kabli i ich komponentów (koszulek termokurczliwych, osłon z tworzywa sztucznego, profili i kanałów gumowych, rurek, lin, sznurów) ich zgniatania (używane są specjalne prasy zgniatające oraz automaty izolujące poszczególne żyły) oraz ponownego skręcania, znakowania (foliowanie na gorąco lub drukowanie termotransferowe) i bandażowania końcówek i wiązek kabli (izolowania i owijania).

Odrębny temat to konfekcjonowanie kabli światłowodowych. Włokna światłowodowe konfekcjonuje się w zależności od ich typu dwiema metodami. Włókna światłowodowe polimerowe PCS/HCS i POF można konfekcjonować klasyczną metodą zaciskową. Natomiast włókna ze szkła optycznego GOF konfekcjonowane są metodą klejenia.

Konfekcjonowanie kabli ma również swój własny język. Najpopularniejsze są określenia dotyczące przyłączy kabli audio. Wyróżnia się tu złącza typu banany (z końcówką wtyczki o takim kształcie), szpilki (zaciskane sprężynką) i widełki (przykręcane nakrętką).